logo

Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

 

Większa część słuchaczy należących do Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Polonijnej w Częstochowie w roku akademickim 2014/2015 rozpoczęła naukę w nowo utworzonym Stowarzyszeniu Częstochowski Uniwesytet Trzeciego Wieku. Prezesem Stowarzyszenia została  Elżbieta Jazłowiecka, wieloletnia działaczka na rzecz seniorów w ramach UTW naszego miasta. Początkowo zajęcia odbywały się w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie przy ul. Ogrodowej, następnie w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie przy ul. Nadrzecznej , a obecnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie i Urzędzie Stanu Cywilnego. Te  ciągłe zmiany spowodowały , że Stowarzyszenie otrzymało przydomek " Latający Uniwersytet ".

W czerwcu 2019 roku podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia na kolejną 4-letnią kadencję, w wyniku rezygnacji p. Elżbiety Jazłowieckiej z funkcji prezesa oraz rezygnacji części Zarządu, słuchacze dokonali wyboru  nowego   Zarządu ,na czele którego stanął Andrzej Królica. W skład Zarządu weszli również: Jolanta Maślanka-Kościelny - vi-ce prezes, Teresa Basiak -v-ce prezes, Krystyna Ziębińska - sekretarz , Bożenna Koper - skarbnik , członkowie: Jolanta Dziuk, Bogdan Wiekiera.

Mimo trudności lokalowych od początki istnienia Stowarzyszenia słuchacze korzystali z wykładów, uczęszczali na zajęcia fakultatywne, brali udział w organizowanych imprezach, a także dzielnie walczyli na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Studentów UTW w Łazach zdobywając złote,srebrne i brązowe medale.

2019/2020

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 odbyła się w pięknym obiekcie Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie. Oprócz słuchaczy , których obecnie Stowarzyszenie liczyło 160 osób, uczestniczyli w niej również zaproszeni goście z Prazydentem Miasta Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele. Nowy prezes  Andrzej Królica przedstawił założenia opracowane razem z nowym Zarządem dot. działalności Stowarzyszenia na najbliższy rok akademicki.

Słuchacze uczestniczyli w cotygodniowych wykładach z różnych dziedzin nauki takich jak: literatura, historia, architektura, muzyka, zdrowie, psychologia i inne. Niektóre z nich  odbywały się  również  w innych obiektach i tak np. częstochowski muzyk Tadeusz Orgielewski swój  temat dot. jazzu tradycyjnego i Nowego Orleanu przedstawił w klimatycznym miejscu - w Jazz Club Five O Clock. Nasi słuchacze brali również udział w wykładach organizowanych przez UTW przy UJD w Częstochowie, które prowadzone są  w teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie  oraz w wykładach w Filharmonii Częstochowskiej, które organizuje UTW przy Politechnice Częstochowskiej.  Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku  należy do Partnerstwa na Rzecz Seniorów i ma stały kontakt z organizacjami samorządowymi działającymi na rzecz seniorów w naszym mieście, co  pozwala  naszym  słuchaczom na  korzystanie również  z przedsięwzięć proponowanych przez te organizacje.

Słuchacze brali udział w zaproponowanych zajęciach fakultatywnych takich jak: język niemiecki, gimnastyka zdrowotno-rekreacyjna, ćwiczenia tai chi, taniec towarzyski, pływanie, spacery z kijkami nordic walking, brydż sportowy.

Zgodnie z planem zajęć na rok akademicki 2019/2020 zrealizowane zostały takie przedsięwzięcia jak:  zabawa andrzejkowa, spotkanie wigilijne , mimo braku śniegu i wysokiej temperatury tradycyjny kulig oraz spotkanie w bardzo sympatycznym lokalu z okazji Dnia Kobiet.

Ze względu na zaistniałą sytuację związaną z pandemią koronawirusa wszystkie zajęcia i działalności naszego Stowarzyszenia od dnia 12 marca 2020 r. zostały zawieszone. W trakcie trwania izolacji nasi słuchacze mieli możliwość uczestniczyć w dwóch wykładach przeprowadzonych dla naszego Stowarzyszenia  przez wykładowców Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie systemem on-line. Wielu z nas poprzez komputer zapoznawało się na bieżąco z artykułami zamieszczanymi w Ogólnopolskim Magazynie Głos Seniora. Po zniesieniu niektórych obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną w kraju od dnia 17 czerwca 2020 r. wznowiliśmy spotkania nordic walking, które odbywały się przez cały okres wakacyjny.

W dniu 30 czerwca 2020 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Czlonków naszego Stowarzyszenia,  na ktorym przedstawiono sprawozdanie finansowe i merytoryczne z jego działalności za rok 2019. Członkowie Zarządu i  Komisji Rewizyjnej uzyskali absolutorium.

 2020/2021

Niestety, trwająca pandemia koronawirusa, nie pozwoliła na uroczystą inaugurację kolejnego roku akademickiego 2020/2021 i na prowadzenie działalności w dotychczasowej formie. W związku z tym, że od października 2020 roku rozpoczął działalność Wirtualny Uniwersytet Trzeciego Wieku przy UJD w Częstochowie słuchacze naszego Stowarzszenia  mieli  możliwość uczestniczenia w wykładach emitowanych poprzez stronę WUTW UJD  www.ujd-wutw.online ,a także nadawanych  przez telewizję TV Orion. Wykład inauguracyjny na WUTW UJD wygłosił Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a zatytułowany był on " Co Częstochowa ma do zaoferowania seniorom "

Ponadto nasi słuchacze mieli możliwość wysłuchać cyklu  wykładów online " zatytułowanych  Przewodnik taniec ", przedstawiających subiektywne oprowadzanie po nowych i znanych przejawach tańca współczesnego, performansu i nowej choreografii, a których organizatorem była Fundacja Performa.

W styczniu 2021 roku wznowiliśmy wykłady online przygotowane przez członków Koła Naukowego Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie pod kierownictwem mgr piel. Bożeny Bobrowskiej.

W dniu 16 czerwca 2021 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków naszego Stowarzyszenia, na którym przedstawiono sprawozdania : merytoryczne i finansowe za rok 2020 . Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej otrzymali absolutorium.

 2021/2022

Uroczysta inauguracja roku akdemickiego 2021/2022 miała miejsce w wyremontowanej auli w Liceum Ogólnokształcym  im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 8. W sali tej prowadzone były przez cały rok akademicki, w ramach realizowania programu merytorycznego Stowarzyszenia  wszystkie wykłady , natomiast fakultety  językowe i zajęcia zdrowotno-rekreacyjne : joga i tai chi oraz treningi z tańców żydowskich przygotowujące naszych słuchaczy do udziału w Festiwalu Tańca Współczesnego odbywały się w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie przy ul. 1 Maja 40. Słuchacze mogli również uczestniczyć w treningach z tańca towarzyskiego , brać udział w spotkanich brydżowych, na których mieli możliwość nauczyć się tej gry oraz w spacerach nordic walking.

Zgodnie z założeniem programowym naszego Stowarzyszenia  tematyka wykładów w roku akademickim 2021/2022 była różnorodna , dotyczyła zagadnień związanych z : psychologią , zdrowiem , dietetyką, historią miasta Częstochowy, geografią , malarstwem , muzyką itp. Nasi słuchacze uczestniczyli również w 2-ch wykładach połączonych ze spektaklem teatralnym zorganizowanych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie   oraz w wykładzie - koncercie symfonicznym w Filharmonii Częstochowskiej . Organizatorami wykładów w Teatrze i Filharmonii są  UTW przy UJD w Częstochowie i UTW  Politechniki Częstochowskiej, z którymi nasze Stowarzyszenie nawiązało stałą współpracę. Dzęki temu nasi słuchacze mogą korzystać z tak wspaniałych inicjatyw organizowanych przez zaprzyjaźnione UTW.

Program Stowarzyszenia na rok 2021/2022 zakładał również:

- Zabawę Andrzejkową : w lokalu Akwen

- Spotkanie Wigilijne :  w lokalu Wiking

- Kulig - Złoty Potok- Stajnia Wiking

- Dzień Kobiet - występ Karoliny Mrugalskiej

- Spotkanie Wielkanocne: w lokalu Złote Arkady                     

- Majówka - Wąsosz " Owczarkowa Zagroda

- Koszęcin - siedziba Zespołu Pieśni i Tańca " Śląsk " - Wielki Piknik Artystyczny " Święto Śląska "

Wszystkie wymienione przedsięwzięcia zostały zrealizowane i przyjęte przez słuchaczy z dużym zadowoleniem.

Dnia 23 marca 2022 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Częstochowski Uniwersytwt Trzeciego Wieku. Po przedstawieniu przez Zarząd sprawozdania finansowego i merytorycznego za rok 2021 słuchacze udzielili absolutorium członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Spektakularnym przedsięwzięciem naszego Stowarzyszenia w roku 2021/2022 było zaangażowanie się w organizację Pierwszego Festiwalu Tańca Współczesnego " Pamięć Miasta " trwającego w Częstochowie w dniach 7 - 21  czerwca 2022 r.   Głównym organizatorem projektu była Fundacja Performa, a  jednym z partnerów organizacyjnych Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Grupa naszych słuchaczy w dniu 10 czerwca 2022 r. wzięła czynny udział w Spacerze Performatywnym " Pamięć Miasta "- projekcie społeczno-artystycznym,  wykonując tańce żydowskie na Starym Rynku i przed Filharmonią Częstochowską. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Związku Artystów Scen Polskich.

 2022/2023

W roku akademickim 2022/2023 większość wykładów odbywała się w auli Liceum Ogólnokształcego  im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 8.  Jednak trwające w m-cu maju matury uniemożliwiły nam   wstęp  do szkoły, dlatego dzięki gościnności  Hotelu Arche w Częstochowie przy ul. Oleńki nasze wykłady w tym czasie odbywały się w pięknych salach tego obiektu.

Tematyka wykładów w roku akademickim 2022/2023 była bardzo urozmaicona, dotyczyła zagadnień związanych z : astronomią, historią kina w naszym mieście, psychologią , zdrowiem i emocjami, dietetyką,  geografią , muzyką, literaturą itp.  Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład  prowadzony przez strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej z KM PSP w Częstochowie , a dot. udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej. Nasi słuchacze uczestniczyli również w 2-ch wykładach połączonych ze spektaklem teatralnym zorganizowanych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz w 2-ch wykładach  w Filharmonii Częstochowskiej . Organizatorami wykładów w Teatrze i Filharmonii są UTW przy UJD w Częstochowie i UTW Politechniki Częstochowskiej, z którymi nasze Stowarzyszenie prowadzi współpracę już od kilku lat. Dzęki temu nasi słuchacze mogą korzystać z tak wspaniałych inicjatyw organizowanych przez zaprzyjaźnione UTW, w tym również z wycieczek wyjazdowych.

Zajęcia fakultatywne realizowane w roku akademickim 2022/2023 to: nauka języka niemieckiego i angielskiego  oraz zajęcia zdrowotno-rekreacyjne : joga, tai chi, gimnastyka  oraz taniec towarzyski i nordic walking . Słuchacze mogli również  brać udział w spotkanich brydżowych, na których mieli możliwość nauki tej gry . Realizowane były również zajęcia plastyczne i fotograficzne.

Program Stowarzyszenia na rok 2022/2023 zakładał również:

- Zabawę Andrzejkową : w lokalu Złote Arkady

- Spotkanie Wigilijne : w lokalu Złote Arkady

- Kulig - Popów - Kamieńszczyzna /  z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, aby wszyscy chętni mogli   wziąć w nim udział był zorganizowany 2 razy/

- Zabawa karnawałowa w Tłusty Czwartek w lokalu Złote Arkady

- Dzień Kobiet -  występ aktorów Teatru im . Adama Mickiewicza w Częstochowie , który się odbył w Muzeum Monet i Medali w Cz-wie.

- Piknik " Topienie Marzanny" - Złoty Potok - Stajnia " Wiking"

- Piknik - Sokole Ranczo - Biskupice

- Koszęcin - siedziba Zespołu Pieśni i Tańca " Śląsk " - Wielki Piknik Artystyczny " Święto Śląska "

Wszystkie wymienione przedsięwzięcia zostały zrealizowane i przyjęte przez słuchaczy z dużym zadowoleniem.

Nasi słuchacze mieli również możliwość uczestniczenia w "  Senioraliach "  organizowanych przez Urząd Miasta w Częstochowie , w spektaklu " Być Kobietą "- organizator Częstochowskie Stowarzyszenie Amazonki oraz Festiwalu  Chórów UTW " Kolędowanie " zorganizowanym po raz kolejny przez UTW przy Politechnice Częstochowskiej.

Wycieczki , w których w tym roku słuchacze brali udział to:

- Arboretum w Rogowie - jeden z nawiększych tego typu ogrodów w Polsce oraz Muzeum im. Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich

- Sejm RP - wyjazd  zorganizowany przez Posła RP Zdzisława Wolskiego.

W dniu 17 maja 2023 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków naszego Stowarzyszenia. Przedstawione sprawozdania: finansowe i z działalności statutowej za rok 2022 zostały przyjęte przez ogół zebranych i Zarząd otrzymał absolutorium. Ponieważ minęła 4 letnia kadencja aktualnie urzędującego  Zarządu zostały przeprowadzone wybory członków do nowego Zarządu na kolejne 4 lata. Aktualny Zarząd będzie pracował w następującym składzie :

Prezes - Andrzej Królica

V-ce Prezes - Jolanta Maślanka-Kościelny

Sekretarz - Krystyna Ziębińska

Skarbnik - Aleksandra Kleszczewska

Członkowie : Beata Figiel, Danuta Jeziak, Anna Nogaj - Mika, Bogdan Wiekiera